Vakıf Katılım Danışma Kurulu’ndaki İsimlerde Değişikliğe Gitti

Sektöre hızlı bir giriş yapan Vakıf Katılım, faaliyetlerinin katılım bankacılığı prensiplerine uygunluğunu denetleyecek Danışma Kurulu’nu belirledi. Kurulda Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Prof. Dr. İsak Emin Aktepe ve Prof. Dr. Arif Ersoy yer alıyor


Vakıf Katılım Bankası, Aralık ayının son günlerinde toplanan yönetim kurulu toplantısında danışma kurulundaki isimlerde değişikliğe gitti. Bu kapsamda Hamdi Döndüren danışma kurulundan ayrılırken yerine İsak Emin Aktepe getirildi.

Banka tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP)’a yapılan açıklamada alınan yönetim kurulu kararları açıklanırken BDDK tarafından olumsuz bir görüş bildirilmemesi üzerine bankanın danışma kurulu üyesi olarak;

  • Prof. Dr. Hayrettin Karaman
  • Prof. Dr. Arif Ersoy
  • Prof. Dr. İsak Emin Aktepe belirlendi.

Bankanın daha önceki danışma kurulu üyeleri ise;

  • Prof. Dr. Hayrettin Karaman
  • Prof. Dr. Hamdi Döndüren
  • Prof. Dr. Arif Ersoy idi.

Prof. Dr. Hayrettin KARAMAN

İslam hukuku profesörü olan ve katılım bankaları danışma kurullarında deneyim sahibi Karaman, 1959 yılında ilk imam hatip okullarından olan Konya İmam Hatip Okulu’nu bitirdikten sonra yeni açılan İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nde okudu. İki yıl İstanbul İmam Hatip Okulu’nda meslek dersleri öğretmeni olarak çalıştıktan sonra İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’ne fıkıh asistanı oldu. “Başlangıçtan Dördüncü Asra Kadar İslam Hukukunda İctihad” konulu tezi ile 1971 yılında fıkıh öğretim üyesi oldu. Yüksek İslam Enstitülerinin İlahiyat Fakülteleri’ne dönüşmesinin ardından akademik çalışmalarını tamamlayarak sırasıyla doktor, doçent ve profesör unvanlarını aldı.

Prof. Dr. Arif Ersoy 

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve İdare Bölümü’nden 1973 yılında mezun olan Ersoy, aynı zamanda Konya Yüksek İslam Enstitüsü’nü bitirdi. İngiltere Leeds Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisadi Kalkınma dalında yüksek lisans derecesini 1976’da yaptı. Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi Doktora derecesini 1979 yılında tamamladı ve 1982’de Yardımcı Doçent, 1986’da İktisat Doçenti ve 1992 yılında da İktisat Profesörü oldu. Halen Sabahattin Zaim Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevini sürdürmektedir.

Prof. Dr. İsak Emin Aktepe

1975 yılında Erzincan’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Erzincan’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı ve 1997’de bu fakülteden mezun oldu. Bunu takiben 1999 yılında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı olarak üç eseri çerçevesinde “İmam Şâfiî’nin bazı hadis meselelerine yaklaşımı” adlı teziyle yüksek lisansını, 2005 yılında da “Şâfiî öncesinde ve imam Şâfiî’de sünnet” isimli teziyle doktorasını tamamladı. 2011 yılında doçent oldu. 1997’den sonra vakıf ve derneklerde yöneticilik ve eğitimcilik yaptıktan sonra 2004 yılından itibaren katılım bankacılığı sektöründe çalışan Aktepe, Türkiye Finans Katılım Bankası’nın danışma kurulunda görev aldı. 2012 yılında Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyeliğine atandı. 2019 yılının Temmuz ayında görev yaptığı Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanlığına atanan Aktepe, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir