Vakıf Katılım Müşterilerinin İstekleri Doğrultusunda Hareket Ediyor

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, finans alanındaki teknolojik gelişmeler ve dijital bankacılık çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulundu

Teknolojinin oldukça hızlı bir şekilde ilerlediğini ve müşterilerin de isteklerinin , almak istedikleri hizmetlerin bu doğrultuda olduğu ifade eden Göktaş, “Dijital noktalarımızı daha da artırıp mevcut ürünlerimizi geliştirerek ayrıcalıklı deneyimler sunmak için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Müşterilerimizden bize uyum sağlamalarını istemek yerine, onların ihtiyaçlarını araştırmak suretiyle biz onlara uyum sağlıyoruz” dedi.

Vakıf Katılım olarak dijital kanallar üzerinden verecekleri ürün ve hizmetleri artırmak adına yaptıkları çalışmalara ağırlık verdiklerini belirten Göktaş; hâlihazırda üzerinde çalıştıkları biyometrik doğrulama, mobil cüzdan, yapay zekâ ve nesnelerin interneti gibi teknolojileri de katma değerli servisler hâlinde müşterilerine sunmayı hedeflediklerini ifade etti ve şunları da ekledi :

“Dijital noktalarımızı daha da artırıp mevcut ürünlerimizi geliştirerek ayrıcalıklı deneyimler sunmak için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Müşterilerimizden bize uyum sağlamalarını istemek yerine, onların ihtiyaçlarını araştırmak suretiyle biz onlara uyum sağlıyoruz.” dedi ve Bankanın mevcut bazı hizmetlerini, kurum vizyonuna uygun olacak şekilde yaptıkları işbirlikleri ile hayata geçirdiklerini dile getiren Göktaş:“İstanbulKart, yaptığımız işbirliklerinin en iyi örneklerinden birini teşkil ediyor. Yine yakın gelecekte blokzincir teknolojisine entegre bir şekilde müşterilerimizin taleplerine cevap verebilmek adına hamlelerimiz olacak. Gündemin gereklilikleri, yapacağımız yatırımların esasını oluşturuyor. Dolayısıyla çalışmalarımızı, müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda geliştireceğimiz ürün ve hizmetlerimizle hız kesmeden sürdüreceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir