Vakıf Katılım’dan Power BI Teknolojisi

Vakıf Katılım veri ve analitik dönüşüm sürecinde ilk adımı Power BI ile atıyor

Katılım bankacılığı sektörünün en genç üyelerinden olan Vakıf Katılım, faaliyete geçtiği Şubat 2016’dan bu yana genç ve dinamik yapısıyla 100’e yakın şubeye ulaştı. 2020 yılında 100’den fazla şubeyle hizmet vermeyi ve katılım bankacılığında referans kurumu olmayı hedefleyen Vakıf Katılım, bu yolda veri ve analitik dönüşümü de ajandasının ön sıralarına alıyor.

Vakıf Katılım’ın Microsoft işbirliğiyle gerçekleştirdiği BI projesi, bankanın karar destek sistemlerinin iş zekâsı araçlarıyla dönüştürülmeye başlanmasıyla adım adım hayata geçiyor. Bu alanda kısa  süre içerisinde sağlıklı bir proje yönetimiyle doğru ürünü, üretkenliklerine güç katacak şekilde hayata geçiren Vakıf Katılım; veri ambarı, analitik katman ve sonrasında model katmanın da olduğu bir platforma sahip olmanın avantajlarından yararlanıyor.

Kurum Power BI’ı sunduğu analitik yetkinlikler, bütünleşik bir veri katmanında raporları hazırlama imkânı sunması, esneklik, kullanım kolaylığı ve maliyet avantajı gibi pek çok nedenden dolayı tercih etmiştir.

7 maddede Power BI ile gelen diğer avantajlar :

  • İhtiyaç halinde kurum içi ve/veya bulutta hibrit çalışabilmesi.
  • Kullanıcı dostu arayüzü; geniş ve farklı tasarımlarıyla sunduğu zengin görsellik.
  • Tahminlemeden analize sunduğu analitik yetkinlikler.
  • iOS’larda Siri ile entegre özelliği sayesinde kullanıcının sorduğu sorulara anında yanıt vermesiyle hızlı bir şekilde kök nedenlere kadar inmeyi mümkün kılması.
  • Farklı lisanslama modelleriyle kullanıcı sayısında sunduğu opsiyonlarla gelen maliyet avantajı sağlaması.

Kaynak: Microsoft

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir