Vakıf Katılım’dan Ülke Ekonomisine 22 Milyar TL’lik Sukuk İhracı ile Destek

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, Vakıf Katılım’ın son 3 yıl içerisinde 98 tertip halinde yaklaşık 22 milyar TL’lik kira sertifikası ihracını başarıyla tamamladığını belirterek, “2017 Haziran ayında başlamış olduğumuz kira sertifikası ihraçlarımızla Vakıf Varlık Kiralama iştirakimiz üzerinden 91 ihraç gerçekleştirerek, yaklaşık 21,3 milyar TL’lik bir rakama ulaştık” ifadelerini kullandı

Vakıf Katılım’dan yapılan açıklamaya göre, banka, özellikle kira sertifikası (sukuk) ihracında sektörün lideri konumuna yükseldi. Vakıf Katılım, son 3 yılda 22 milyar TL’lik kira sertifikası ihracı rakamına ulaşırken, en son 2 Temmuz tarihinde gerçekleştirdiği 1,03 milyar TL’lik işlemle katılım finans kurumları arasında bir günde en yüksek tutarlı kira sertifikası ihracına imza atan kurum oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, 2016 yılında referans kurum olma hedefiyle yola çıktıklarını, aradan geçen süreye ve gelinen noktaya bakıldığında hedeflere ulaştıklarını gördüklerini belirtti. Göktaş, özellikle sektörü ve ülke ekonomisini büyütme, yurt içi ve yurt dışı yatırımcılara ulaşma noktasında etkin olarak kullandıkları kira sertifikası ihracında tartışmasız referans kurum olduklarını ifade ederek, “Örneğin, 2019 yılındaki 36 tertip ihracımızla nitelikli yatırımcılarımızdan toplamda yaklaşık 9,01 milyar TL’lik fon sağlayarak, 2019 yılında yurt içi piyasada en çok TL kira sertifikası ihracı gerçekleştiren katılım finans kurumu olduk. 2 Temmuz itibarıyla tedavülde on adet, toplamda yaklaşık 2,7 milyar TL’lik kira sertifikamız bulunuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Gücünü vakıf kültüründen alan bir katılım finans kurumu olarak, her zaman toplumun yanında olduklarını kaydeden Göktaş, “Vakıf Katılım ailesi olarak parçası olduğumuz topluma hizmet etmeyi görev bilirken hiçbir zaman da sorumluluktan kaçmadık. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından koronavirüsün ülke ekonomisine etkilerini bertaraf etmek adına açıklanan ve birçok sektöre destek kalemleri barındıran Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde Vakıf Katılım ailesi olarak aktif rol aldık” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir