Waha Capital Artan Yatırımcı Talebi Üzerine Yeni Bir İslami Fon Başlattı

Abu Dabi’deki Mubadala Yatırım Şirketini hissedarlarından biri olarak kabul eden Waha Capital, yatırımcılardan gelen artan talebe yanıt olarak gelir getiren yeni bir Şeriat uyumlu fon başlattı ve 500 milyon dolardan fazla (1,83 milyar DH) çekmesini bekliyor

Waha Capital Pazar günü yaptığı açıklamada, açık uçlu Waha İslami Gelir Fonu SP’nin sukuk ve küresel hisse senedi piyasalarında şeriat uyumlu varlıklara yatırım yapacağını söyledi.

S&P Global Ratings’e göre, 2,4 trilyon dolarlık Şeriat uyumlu finans endüstrisinin bu yıl ve 2021’de “düşük veya orta tek haneli büyüme” kaydetmesi bekleniyor. Beklenenin üzerinde gerçekleşen sukuk ihracı ile sektör geçen yıl yüzde 11,4’lük güçlü bir büyüme kaydetti. İslami tahvil ihracı hacmi, geçen yıl Türkiye, KİK ihraççıları, Malezya ve Endonezya’nın pazarı desteklediği zaman bildirilen 162 milyar dolardan bu yıl 100 milyar dolara düşecek.

Moody’s Investors Service’e göre, Suudi Arabistan dünyanın en büyük İslami bankacılık pazarı olmaya devam ederken, Malezya’da sektör hızla genişlemeye devam edecek.

Waha Capital’in aktif olarak yönetilen yeni İslami Fonu, varlık yönetimi işinde dördüncü sırada yer alıyor.

“Yasaklanmış veya tartışmalı faaliyetlere veya özellikle riskli veya potansiyel olarak değişken olarak değerlendirilebilecek varlıklara ve iş sektörlerine yatırım yapmaktan kaçındığı için yeni fonun iyi karşılanacağından eminiz.” dedi.

Abu Dabi’de listelenen yatırım şirketi, İslami ürünlere yönelik yatırımcı talebini karşılamak için tam bir Şeriat uyumlu teklif geliştirmeyi planlıyor.

Bay AlMenhali,” Bu yeni fonu, şeriatla uyumlu bir teklif oluşturabileceğimiz bir odak noktası olarak konumlandırıyoruz.” dedi.

Waha Capital, ikinci çeyrekte daha yüksek işletme geliri sayesinde kâr elde etti. 30 Haziran’da sona eren dönem için şirket sahiplerine atfedilebilen net kar, geçen yılın aynı dönemindeki 124,3 milyon Dhgate kayıpla karşılaştırıldığında, DH 267,2 milyona ulaştı.

Çok çeşitli sektörleri hedefleyen özel yatırım işi, 2019’da 186,1 milyon dolarlık bir kayba kıyasla 3,2 milyon dolarlık net kar kaydetti.

Şirket, sağlık hizmetleri, finansal hizmetler, enerji, altyapı, endüstriyel gayrimenkul ve sermaye piyasaları dahil olmak üzere sektörlerdeki varlıkları yönetmektedir.

Waha Capital, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, toplam 120 milyon dolarlık yatırımla sağlık, teknoloji ve telekom alanında faaliyet gösteren bir dizi ABD borsasına kayıtlı şirkete yapılan yatırımları da izlediğini söyledi. Ağustos ayında şirket, DH 184 milyonu New York’ta listelenen çevrimiçi seyahat şirketi Despegar.com’a yatırdığını söyledi.

Abu Dabi merkezli şirketin şu anda Dubai merkezli FinTech şirketi Channel VAS, Dunia Finance, National Energy Services Reunited ve Petronash Holdings gibi şirketlerde yatırımları bulunuyor.

Haziran ayı sonunda toplam aktifler, 2019’un sonundan bu yana yüzde 2 artışla 9.49 milyar DH’ye ulaştı.

Waha Capital’in yatırımcıları, emeklilik fonları, bağışlar, devlet serveti fonları ve Kuzey Amerika, Avrupa ve Körfez’den aile ofisleri dahil olmak üzere çeşitli kurumlardan oluşmaktadır. Waha Capital ayrıca kendi fonlarına da yatırım yapıyor.

Mevcut üç fonu arasında, gelişmekte olan pazarlara yatırım yapan Waha Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (CEEMEA) Kredi Fonu bulunmaktadır. 2012’deki başlangıcından 2019’un sonuna kadar yüzde 180’den fazla kümülatif getiri sağladı.

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir