Wahed Invest, Şer’i Uyum Yönetimini Güçlendiriyor

Helal yatırımlarının küresel bir sağlayıcısı olan Wahed Invest, Şer’i uyum işlerini yönetmek adına Şer’i İnceleme Bürosu’nun (SRB) görevlendirildiğini duyurdu. Bu yetkilendirme, Wahed’in küresel olarak İslami yatırımcılara ulaşmak için yaptığı bir dizi stratejik konumlandırmadan biridir

Wahed, tarihsel odağını coğrafi olarak genişletmeye çalışıyor ve şu anda stratejik olarak ABD, İngiltere, Hindistan, Dubai, Kazakistan ve Malezya’da ofisleri var. Wahed Küresel Operasyonlar Başkanı Owais Gore, “Büyümenin büyük bir kısmının Ortadoğu ve Asya’dan gelmesini bekliyoruz.” dedi. “İslami Borsa Yatırım Fonları (ETF) ve sabit gelir yatırımlarını (Sukuk) ekleyerek hizmetlerin çeşitlendirilmesinde de iyi bir yol kat ettik. Dünyadaki kilit finans merkezlerine kurulan yeni ofisler ile yönetim ücretlerini ,aracılık gereksinimlerini ve işlem maliyetlerini azaltan kanıtlanmış bir sicil ihraç etmeye odaklanıyoruz.” şeklinde konuştu.   

Şer’i İnceleme Bürosu’nun (SRB) görevlendirilmesi üzerine konuşan Aris Pervaz (Wahed Kuzey Amerika ve İngiltere Başkanı): “Wahed’in görevi, dünyadaki müşterilerimiz için Şer’i uyumlulukta en iyi hizmetleri sunma taahhüdümüzün altını çiziyor. Gözetim denetimleri ve Şer’i denetimler sayesinde piyasadaki verimlilikleri ve fiyatlandırma fırsatlarını kolaylaştırmak için en üst düzeydeki Şer’i endeksleri harmanlayan Şer’i kontrollerimizi daha da güçlendirecekler.” dedi.

Wahed, şu anda 100’den fazla ülkeden binlerce müşteriye hizmet vermektedir ve coğrafi genişlemesi ve hizmet çeşitliliği ile pazar payını arttırması beklenmektedir. “Orta Doğu ve Güney Doğu Asya bölgesinde temas ettiğimiz  yeni sektörlerde robotik danışmanlık teknolojisinin dönüştürücü potansiyeline inanıyoruz. Platformumuz, birçoğunun basit bir banka hesabına sahip olmadığı bölgelerde bile daha fazla müşteriye hizmet vererek listelenen yatırımlara dahil edilmesini başarılı bir şekilde sağladı. Hizmetlerimiz, çoğu insan için genellikle önemli bir pazar engeli oluşturan geleneksel fon tabanlı çözümlerle ve masraflarla ilişkili yüksek maliyetleri ortadan kaldırıyor.” 

İslami finans kurumları yüksek Danışma Kurulu maliyetleriyle ve Şeri’ denetim raporlamasında ileri beklentilerle karşı karşıyadır. Tüm bu faktörler Şer’i Kurulun etkinliği ve Şer’i denetim yönetimi için yeni fırsatlar yaratmaktadır. Şer’i İnceleme Bürosu, Şer’i Kurullarının kurulmasından Şer’i inceleme uygulamasına ve Şer’i denetim planlamasına ürün danışmanlığı sağlamaya kadar kapsamlı danışma çözümleri sunar. Şer’i danışmanlık ve Şer’i denetim endüstrisinde bir öncü olarak, SRB’nin hizmetleri avantaja sahiptir ve dünya çapında önde gelen kurumların bazılarında çalışan önemli bir teknik uzmanlık ve doğrudan deneyim tabanına sahiptir. SRB CEO’su Yasser S. Dahlawi, “Bir Şer’i danışmanlık şirketinden daha fazlasıyız. Kurumların Danışma Kurulu ve Şer’i denetim işlevlerini yönetmesine, bu pazarların büyümesine ve yeni pazarlara açılmasının artmasına yardımcı olan bir ortağız.” dedi. “Wahed Invest dünyanın önde gelen robo-danışma yatırım şirketlerinden biri, çünkü Şer’i uyum fırsatlarını şeffaf ve dünyadaki topluluklar için erişilebilir kılma vizyonunu taşıyor.” diye ekledi.

 

Kaynak: Salaam Gateway

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir