DÜNYA

Wordline Yüz ile Ödeme Sistemine Hazırlık Yapıyor

Fransa merkezli Wordline bu ayın sonunda New York’taki Ulusal Perakende Federasyonu fuarında yeni bir yüz ile ödeme sisteminin ilk canlı tanıtımını gerçekleştirecek

Yenilikçi biyometrik sistem, Eylül ayında Frankfurt’ta düzenlenen Worldline’ın üç günlük e-Payments Challenge yarışmasında ‘Grand Prix’ ödülünü kazanan İsviçre merkezli şirket OneVisage tarafından geliştirildi. OneVisage, 25 fintech girişimini Worldline müşteri bankaları ve perakendecileri ile on bir endüstri sorununa çığır açan çözümler sunmak için birleştiren yarışmanın genel galibi oldu.

Worldline, yüz ile ödeme yapmaya imkan tanıyan bu biyometrik çözümün veri gizliliğine önem verdiğini ve piyasadaki diğer tüm alternatiflerin aksine biyotmerik verilerin tam kontrolünün sağlandığını söylüyor. Şirket bu sistemi faaliyete sokmak için oldukça hızlı davranıyor. Biyometrik ödemeler yaygınlaşıyor Yüz ile ödeme sistemler geçtiğimiz yıl boyunca oldukça popüler bir konuydu.Worldline’ın rakibi Nets de geçtiğimiz Aralık ayında Danimarka’daki bir kafede yüz ile önde sisteminin pilotunu başlatmıştı. Caixabank da Barcelona’daki Nestle dükkanına yüz ile ödeme sistemini entegre etmişti. Ödeme teknolojilerin hızla gelişmesiyle birlikte temassız ödemeler ve biyometrik ödemeler son zamanlarda ödeme sağlayıcıların üzerine düştüğü konular olmaya başladı. Temassız ödemeler kullanıcıların daha hızlı bir şekilde ödeme yapmalarına imkan tanırken biyometrik ödemeler güvenliği artırıyor. İlerleyen dönemlerde teknoloji sağlayıcıların bu alan yönelik yatırımlarını arttırarak daha güvenli ve kullanımı kolay çözümler geliştireceği aşikar. Bankalardan mobil cüzdan sağlayıcılarına kadar endüstrinin birçok oyuncusu ödeme sektöründeki gelişmelerden geride kalmak istemiyor.

Kaynak: Fintech İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir