GÜNCEL

Yeni Nesil Bankaların Yükselişi

Bankacılık sektörü, ‘challenger bank’ olarak da bilinen yeni nesil bankaların, geleneksel bankalara karşı zorlu rakipler haline gelmesi ve önemli pazar payını yakalamaya başlaması nedeniyle küresel çapta büyük bir değişim yaşıyor

Ayrıca bazı kredi verenler ve robo-danışmanların müşterilerine bankacılık ürünleri sunmasıyla birlikte bankalar ve diğer finansal hizmetler sağlayıcıları arasındaki çizgiler de bulanıklaşıyor. Bununla birlikte Google ve Amazon gibi e-ticaret ve internet devleri de bu alandaki varlıklarını güçlendiriyorlar.

Son dönemlerde MoneyLion’ın aldığı 100 milyon dolar değerindeki C serisi yatırım ve Chime’a yapılan 500 milyon dolar değerindeki yatırım, yatırımcıların yeni nesil bankalara olan iştahının devam ettiğini gösteriyor.

FT Partners’ın hazırladığı “Rise of Challenger Banks: Are the Apps Taking Over?” adlı raporda da yeni nesil bankaların ekosisteme getirdiği yeniliklerden ve bu alana yönelik yapılan yatırımlardan bahsediliyor.

Raporda öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

-Yeni nesil bankacılık alanındaki eğilimlerin yanı sıra daha geniş bankacılık ekosistemine genel bakış

-Küresel çapta yeni nesil bankacılık manzarası

-Bu alanda yaplan yatırım, birleşme ve satın alma işlemlerinin listesi 16 yeni nesil banka yöneticisiyle röportaj

-41 yeni nesil bankanın ayrıntılı profilleri

Yeni nesil bankacılık alanını derinlemesine inceleyen bu rapora aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://bit.ly/2RBHPma

 

Kaynak: Fintech İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir