EKONOMİGÜNCELKripto Paralar

Yıl Sonunda Yerli Dijital Paranın Altyapısı Hazır!

Ekonomik Reform Paketi’ne ilişkin takvim kapsamında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını yıl sonuna kadar hayata geçirecek

İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans ve Bankacılık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayben Koy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkez bankaları tarafından blok zincir tabanlı Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) projelerinin son bir kaç yılda hız kazandığını belirtti.

Koy, ” Geçmişte kripto paralara yönelik kısıtlamalar ön plandayken, günümüzde aynı teknolojiyi kullanan CBDC’lerin gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerce hızlıca projelendirildiği görülüyor.” dedi.

IMF ve Dünya Bankası’nın 2019 yılında blokzincir teknolojisini daha iyi öğrenmek ve uygulama alanları araştırma amacıyla “Learning Coin” adında yarı kripto para niteliği taşıyan yeni para birimiyle ilgili girişimler başlattığını hatırlatan Koy, “2020 yılında İsveç, dijital para birimi e-krona’yı test etmeye başlarken, Japonya ise Ocak 2020’de dijital Yen ile ilgili çalışmalar başlattığını duyurdu” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin kripto paralara karşın yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu hatırlatan Koy, koyulan hedefin doğru ve olması gereken bir adım olduğunu belirtti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir