Ziraat Katılım Bankası ve İstanbul Ticaret Odası Sponsorluğunda ‘Yenilikçi Tasarım Yarışması’

Ziraat Katılım Bankası Kanal Yönetimi Bölüm Başkanı Sinan Kadıoğlu “Teknoloji alanındaki ihtiyaçlarımızı karşılamak için ülkeye katkı sunabileceğimiz projelere imza atmayı hedefliyoruz.” dedi

İstanbul Ticaret Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin (TİCARET TTO) düzenlediği ‘Yenilikçi Tasarım Yarışması’ sonuçlandı. İki farklı tematik alanda birinci seçilen projelerin sahipleri, para ödülünün yanı sıra ABD’nin New York kentinde bir haftalık girişimcilik eğitimi hakkı kazandı. İstanbul’da yüksek katma değer üretebilecek tasarım ve teknolojik girişimlerin sürdürülebilir gelişimine katkı sunmayı ve nitelikli girişimciliği hedefleyen ‘Yenilikçi Tasarım Yarışması’, İstanbul Ticaret Odası ve Ziraat Katılım Bankası sponsorluğunda gerçekleştirildi. ‘Dijital Uygulamalar’ ve ‘İnovatif Ürün Tasarımı’ başlıkları altında iki farklı tematik alanda düzenlenen yarışmanın kazananları, törenle ödüllerini aldı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, ödül törenindeki konuşmasında, yarışmanın teorinin pratikle buluştuğu ve hayata dokunduğu gözle görülebilir somut ürünlerin ortaya çıktığı bir alanda yapıldığına dikkat çekerek, “Binlerce sayfalık bir teori hayatla buluşmuyorsa anlamlı olmaz. Ülkelerin en değerli kaynağı genç nüfus kitlesi. Türkiye de böyle bir zenginliğe sahip. Bunun iyi kullanılması ve genç kitlenin değerlendirilmesi gerekiyor” dedi. Ödüller arasında yurtdışında girişimcilik eğitimi olduğunu da belirten Prof. Dr. Oğurlu, “Yurtdışına çıkmak önemli ama orada belli bir birikim elde ettikten sonra Türkiye’ye dönüp bu ülkeye değer katmak çok daha önemli” diye konuştu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdül Halim Zaim ise yarışmanın TİCARET TTO’nun gurur veren bir projesi olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Bu yarışma gösteriyor ki, yeni kuşaklardan ümidimizi kesmemeliyiz. Bizim sahip olmadığımız yeteneklere sahip farklı bir kuşakla karşı karşıyayız. Belki okumuyorlar ama bilgisayar başında beş-altı tuşu ve fonksiyonu aynı anda kullanabiliyorlar. Bu, başlı başına önemli bir kabiliyet.”

Örnek Ortaklıklar

Ziraat Katılım Bankası Kanal Yönetimi Bölüm Başkanı Sinan Kadıoğlu da “İnovasyonun ve girişimciliğin desteklenmesi adına bu ortaklıklar bizim için örnek oluşturuyor. Teknoloji alanındaki ihtiyaçlarımızı karşılamak için ülkeye katkı sunabileceğimiz projelere imza atmayı hedefliyoruz.” dedi.

 

Kaynak: İTO Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir