Ziraat Katılım, İMAL İslami Finans Yazılımını Tercih Etti

Sudan Ziraat Katılım Bankası ile Path Solutions, yakın zamanda AAOIFI tarafından Şer’i uygunluğu onaylanan iMAL İslami temelli bankacılık platformunun uygulanması için stratejik ortaklık kurdu

Türkiye merkezli, İslami ve geleneksel platformlarda faaliyet gösteren bankacılık grubu Ziraat Finans Grubu’na bağlı olan Sudan’daki Ziraat Katılım Bankası, Path Solutions’ın iMAL İslami temelli bankacılık platformunu hayata geçirecek.

İMAL  bankacılık uygulamaları arasında Murabaha, Musharaka, Mudaraba, Ijara, Istisnaa, Salam, Qard Hasan, vadeli mevduat, kar dağıtımı, ticaret finansmanı, kredi imkanları, dövizler, borç hesapları, İnternet ve mobil bankacılık gibi ürün ve hizmetler yer almaktadır.

Path Solutions Grup Başkanı ve CEO’su Mohammed Kateeb, “Türkiye’nin hem şube sayısı hem de toplam varlıklarda en büyük finans grubuna bağlı olan Ziraat Katilim Bankası’ın Sudan’daki temsilcisi ile el ele vermekten mutluluk duyuyoruz. Bu ortaklık şirketimiz için önemli bir kilometre taşını temsil ediyor ve sağlam İslami temelli bankacılık platformumuzun Ziraat Katılım Bankası’na, Şer’i kanuna tam uyum, rekabet avantajı ve Sudan’daki varlığını genişletme esnekliği sağlayacağından eminiz.” dedi.

Path Solutions, İslami bankacılık segmentine adanmış bir yazılım ve hizmet sağlayıcısıdır. 40’tan fazla ülkede 140’tan fazla İslami finans kuruluşuna hizmet vermektedir. Ziraat Katılım Bankası, Sudan’daki müşterilere ticari, perakende, yatırım ve özel bankacılık hizmetleri sunmaktadır.

Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Metin Özdemir, “Ekibimizin ana temel bankacılık uygulama alternatifleri ve yönetimin değerlendirmesine dayanan Teknik Çözüm Yollarını seçtik. İşbirliğimizin Sudan operasyonlarımıza başarılı sonuçlar getireceğine inanıyorum.” dedi. “İMAL, müşteri deneyimini dönüştüren Şer’i anlamda öncü finansal teknolojiler sunarak İslami bankalara rekabet avantajı sağlamak için tasarlanmış birçok kapsamlı özelliğe ve işlevselliğe sahiptir. Path Solutions ile kurulan bu stratejik ortaklık, Sudan’daki Ziraat Katılım Bankası için yeni fırsatlar yaratacak; yenilikçi Şer’i tabanlı bankacılık ürünleri için müşterilerimizin sürekli artan taleplerini karşılamamıza olanak tanıyacak.

İMAL’in seçimi ile banka, Şer’i uyumu sağlamaya odaklı bir dizi İslami bankacılık ürünü piyasaya sürmeyi planlıyor. İMAL yazılımının piyasaya sürülme süresini azaltması, birden fazla kanalda ve çok sayıda para biriminde gerçek zamanlı işlem gerçekleştirmesi, işlemleri basitleştirmesi ve bankanın işletme maliyetlerini en aza indirmesi beklenmektedir.

 

Kaynak: IBS intelligence

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir