Ziraat Katılım, Sukuk İhracını Başarılı Bir Şekilde Tamamladı

Ziraat Katılım, pandemi sürecinde de üst üste kira sertifikası (sukuk) ihraç etti. Banka, firmaların kaynak ihtiyacının arttığı ikinci çeyrekte 10 adet ihracı başarılı bir şekilde tamamlayarak 5.5 milyar lira fonlama temin etti.

Yılın ikinci çeyreğinde 10 adet sukuk ihracını başarılı bir şekilde tamamladıklarını aktaran Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, “Ziraat Yatırım Menkul Değerler AŞ aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz bu işlemlerden 5.5 milyar lira fonlama temin edildi” dedi. Özdemir, ihraçların tamamına nitelikli yatırımcılardan yoğun talep geldiğini kaydetti. “Faaliyetlerimize başladığımız 2015 yılından bugüne kadar nitelikli yatırımcılara gerçekleştirdiğimiz 61 adet sukuk ihracı 19.2 milyar lira hacme ulaştı” diye konuştu.

İstihdama da büyük destek

Covid-19 döneminde reel sektörün yanında yer aldıklarını anlatan Özdemir, şunları söyledi: “Ekonomik İstikrar Kalkanı hamlesi kapsamında birinci çeyrek sonunda hayata geçirilen ‘İşe Devam Finansman Desteği Paketi’ ve ‘Çek Ödeme Destek Paketi’ uygulamalarını devreye soktuk. İkinci çeyrek sonu itibariyle müşterilerimize toplam 5 milyar lira finansman sağladık. Kullandırdığımız nakdi fonlar önceki yıla göre yüzde 35 artışla 33.1 milyar lira seviyesine çıktı. Nakdi ve gayri nakdi finansman toplamı 51 milyar lira olarak gerçekleşti. Normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için uygulamaya aldığımız yeni finansman paketleriyle hem vatandaşlarımızın nakit ihtiyaçlarını uygun şartlarda karşılayabilmelerine hem de canlanan taleple birlikte firmaların üretimlerini istihdamlarını sürdürmelerine katkıda bulunduk.” Özdemir, reel ekonomiye katkılarını arttıracaklarını vurgulayarak, “Köklü kurumsal kültürümüzün yansıması olan değerlerimiz ve etik ilkelerimiz doğrultusunda özveriyle çalışmayı sürdüreceğiz. Katılım finans sistemini güçlendirmek, ekonomimize destek olmak ve daha fazla katma değer oluşturmak amacıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz”

Yerli üretim vurgusu

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Yönetim Kurulu Başkanı da olan Metin Özdemir, üyelerinin ekonomiye katkılarının artacağına işaret etti. Özdemir, Türkiye’ye katma değer sağlayan ihracat odaklı ve ithal ikamesi ürünlerin en önemli dayanağının katılım bankaları olacağını belirtti. Ekonomi yönetimiyle uyumlu çalıştıklarını ifade eden Özdemir, “Önceliğimiz ülke bilançosu oldu, olacak” şeklinde konuştu. Katılım bankalarının girişim sermayesi fonları kurup başlangıç aşamasındaki müteşebbislere destek olmaya çalıştıklarını açıklayan Özdemir, “TKBB üyeleri, kitle fonlama yöntemini kullanmayı amaçlamaktadırlar. Böylelikle fikirleri projeye dönüştürmek ve birikimleri ekonomiye aktarmayı planlamaktadırlar” diye ekledi.

Önemli taahhütler

Ziraat Katılım Genel Müdürü Özdemir; toplumun ihtiyaçlarını belirleyerek sektöre derinlik kazandıracak, faizsiz bankacılık prensiplerine uygun ürünler ile modelleri geliştirmeye ve uygulamaya, tüm paydaşlarına değer katacak çalışmaları sürdürecekleri sözü verdi.

Kaynak: Yeni Akit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir