Maybank’ın Q2 Karı % 52 Düştü

Malezya’nın varlık bazında en büyük borç vereni olan Malayan Banking Bhd (Maybank), Perşembe günü yaptığı bir borsa dosyasında, gelirlerin düşmesi ve değer düşüklüklerinin artmasıyla ikinci çeyrek karında yüzde 51.5 düşüş bildirdi

Maybank’ın Nisan-Haziran dönemindeki net karı, bir yıl önceki 1,9 milyar RM ile karşılaştırıldığında 942 milyon RM (308,5 milyon S $) oldu ve bir Refinitiv anketinde analistlerin yaptığı 1,64 milyar RM tahmininin gerisinde kaldı.

Gelir yüzde 9,7 düşüşle 11,8 milyar RM’ye geriledi.

Bankanın net faiz geliri ve İslami Bankacılık geliri yüzde 8,2 düşerken, krediler ve finansman üzerindeki değer düşüklüğü zararları ödenekleri yüzde 344,1 arttı.

Maybank, “2020 yılında başlıca pazarlarımızdaki önemli faiz indirimleri göz önüne alındığında, grubun net faiz marjı daralacak,” diyerek, daha düşük maliyetli cari ve tasarruf mevduatlarını artırarak etkiyi dengelemeye çalışacağını sözlerine ekledi.

Net faiz marjı, banka karlılığının önemli bir ölçüsüdür.

Koronavirüs salgını ticari faaliyetlerini kasıp kavururken, Malezya ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 17,1 küçülerek 2009 küresel mali krizinden bu yana ilk daralmasına girdi ve merkez bankasının bu yıl için GSYİH tahminini keskin bir şekilde düşürmesine yol açtı.

Kaynak: Businesstimes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir